Definicja, informacje oraz skład betonu lekkiego

Co to jest beton lekki?

Beton będący jednym z podstawowych materiałów budulcowych składa się z cementu, kruszywa, wody, a także często różnych domieszek. Z tego względu wydaje się być surowcem niezwykle ciężkim, którego zastosowanie ogranicza się wyłącznie do wytrzymałych oraz solidnych konstrukcji. Jednak, by zapewnić jego obecność także w przypadku niestandardowych inwestycji, opracowano beton lekki.

Gęstość betonu lekkiego jest zdecydowanie niższa od betonu standardowego. Zwykły surowiec wyróżnia się gęstością mniej więcej na poziomie 2200-2600 kg na metr sześcienny. Natomiast chudy beton posiada objętość niższą, niż 2200 kg na metr sześcienny. Dzięki czemu zmienia się zarówno jego skład, jak i również późniejsze zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie.

Rodzaje i skład betonu

Już wiemy że beton można podzielić pod względem jego ciężaru objętościowego na lekki, zwykły oraz ciężki. Każdy z nich różni się między sobą nie tylko parametrami technicznymi, czyli gęstością i ciężarem, ale również składem. Wśród nich można zatem wymienić beton lekki opracowany na bazie kruszywa sztucznego, wykazującego się małym ciężarem, jak i również na podstawie znanego wszystkim styropianu.

Jeżeli interesują Cię ceny produkowanego przez naszą firmę betonu lekkiego, zapraszamy do kontaktu. Oferujemy wysokiej jakości materiał budowlany wykazujący się ściśle określonymi parametrami wyróżniającymi niski ciężar objętościowy. Ponadto specjalnie opracowana receptura powoduje, iż produkowany przez nas beton lekki, dodatkowo wykazuje się ogromną odpornością na wiele szkodliwych czynników.

Właściwości i zastosowanie betonu lekkiego

Beton lekki wyróżnia się nie tylko swoim niskim ciężarem, co jest jego zapewne największym atutem. Jednak ten dość specyficzny materiał budowlany wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne, a także akustyczne. Dlatego znajduje on szerokie zastosowanie w budownictwie. Beton lekki wykorzystywany jest najczęściej do elementów ściennych, jak i również drobnych elementów, wśród których wymienia się między innymi nadporoża.

Beton lekki na bazie kruszywa keramzytowego jest produkowany na bazie cementu, piasku 0/2 mm, kruszywa keramzytowego o frakcji 0/16 mm, wypełniacza, wody oraz domieszek chemicznych polepszających właściwości mieszanki betonowej oraz stwardniałego betonu. Charakteryzuje się on niskim ciężarem – jest lżejszy od betonu zwykłego, jak również dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi.

Klasy wytrzymałości i właściwości

Klasa wytrzymałości: od LC 8/9 do LC 25/28 wg. PN-EN 206-1, PN-EN-91/B-06263

Konsystencja na budowie mierzona opadem stożka: od 6 do 25 cm

Gęstość mieszanki: <2600 kg/m3 

Zawartość powietrza: >2%

Gęstość w stanie suchym: od 1400 kg/m3 do 2000 kg/m3

Zastosowanie:

W miejscach gdzie potrzebny jest łatwy do wbudowania materiał o niskim ciężarze

Warstwa izolacyjno-konstrukcyjna podłóg, izolacja stropów i stropodachów – szczególnie w budynkach remontowanych

W budynkach inżynierskich wymagających odciążenia konstrukcji (podbudowy na chodnik na mostach, najazdy na wiadukty, stabilizacje rur przepustowych na słabym podłożu)